Ne, Mevzu Bratislava mı? 🙂 Ülke sınırlarına çıkıyoruz çok şükür 🙂 Uzun araştırmalar, kovalanan indirimler, oluşturulan rotalar sonunda mevzu Bratislava oldu. 

(İşbu yazı maskeli hayata geçişimizin ilk haftasında yazılmış olup, uçuşta maske ile dönülmüştür 🙁 . Yazı siteye, rotanızı oluşturmak ve geleneksel tatları denemeniz için bir rehber olması için yeni eklenmiştir. )

Bir Orta Avrupa mevzusuna başlamaktayız. Bu Orta Avrupa mevzusunun ilki Bratislava. Benimle beraber Mevzu Bratislava dedikten sonra benimle gezin, gitmek isterseniz de bir fikir edinin belki de yapılmaması gereken şeyler varsa onları görün istedim. 🙂 

Aylardan ocak, mevsimlerden (doğal olarak) kış, havada kar kokusu ama henüz kar yok o yüzden hava ayaz mı ayaz… Şubat tatili yaklaşmak üzereyken bizi bir gezme merakı sardı ve yürek yemişçesine bir Orta Avrupa seyahati planlamaya karar verdik. Geziye gitmeye karar verdiğimiz yerde bir sıkıntı yoktu ancak o coğrafyayı o mevsimde gezmek biraz Güven, Özveri ve Tecrübe isterdi 🙂 Bizde de onlar bol miktarda mevcuttu. Bu mevsimde mevzu Bratislava demeden önce ilk hedefimiz içlik almak oldu. Ciddi anlamda bizim en büyük kurtarıcımız, ısıtıcı pedler, termoslarımızdaki sıcak içecekler, içlikler ve yün çoraplarımız/eldivenlerimiz oldu. Size  ciddi olarak şunu söyleyebilirim ki bazı zamanlar soğuktan tırnaklarımın düşeceğini sandım. Fotoğraf çekerken çok zorlandım.  Mevzu Bratislava kombinimi sizler için aşağıda veriyorum ahahaha 😛 Benzer kombini Mevzu Sapanca dediğimizde de yapmıştım ciddi anlamda soğuklardan kurtarıcı. Bu arada mevzu Sapanca yazısını okumak isterseniz diye linki bıraktım.

Orta Avrupa Soğuk Savar Kombin (çizim yeteneği desen var 🙂 )

Şaka bir yana gerçekten soğuk havalarda gidilecekse eğer hem rahat hareket edilebilecek ve  uzun süre yürüyebileceğiniz hem de sizi sıcak tutabilecek kıyafetler seçmelisiniz. Eğer bununla alakalı ya da kullandığım ürünlerle alakalı sorularınız olursa seve seve yorumlar kısmından yardımcı olmaya çalışırım. 

Nasıl gidilir?

Otobüs Yolculuğu

İtiraf time: Biz aslında (ilerideki yazılardan birinde bahsedilecek) Viyana’dan Budapeşte’ye geçerken Bratislava’ya uğradık. Yani aslında bu bir günü birlik gezi oldu. 🙂 Aynı şekilde sizde yakın yerlerden Flixbus’lar ile çok rahat ulaşabilirsiniz. Fiyatlar şu anda yaklaşık olarak 8€ kadar. O yüzden bu gezinizin gün süresini uzatıp çevredeki diğer ülkelere uğramalı bir rota oluşturursanız çok daha karlı ve çok daha eğlenceli bir seyahate çevirebilirsiniz. 

“Yok kardeşim, bizi otobüs falan uğraştırma ” diyorsanız da maalesef direkt Bratislava’ya uçuş yok. En az bir aktarmalı olarak uçuşlar mevcut. Tavsiyem Macaristan ya da Avusturya’ya gitmek ve oradan otobüsle geçiş yapmak.  Ama yine de siz bilirsiniz tabii.

Nerelere gidelim?

Old Town (Eski Şehir)

Bratislava Old Town
Belediye Binası

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi buranın da bir Old Town’ı mevcut 🙂Orta Çağ’da merkezin hemen etekleri olan tarihi
merkezi ve bitişik mahalleleri
içerir.
Bura da yollar Arnavut Kaldırımı diye bildiğimiz taşlarla döşeli. Bana göre tarihi bir çok binaları ile romantikliği birleştiren bir nokta 🙂

Hlavne Namestie

Roland Çeşmesi ve Belediye Binasının bulunduğu meydandır.

Kış aylarında buz pistine çevriliyormuş, biz kış mevsiminde gittiğimiz halde maalesef o halini göremedik 🙁

Çalışan Adam Heykeli (Cumil)

CumilDrenaj sisteminde çalışan bir adamın heykeli. Bu heykelle ilgili farklı hikayeler anlatılıyormuş. Bunlardan birisi yer altında çalışmaktan yorulup temiz hava almaya çıkan kominist dönemde çalışan bir işçinin zorlukları. Bir diğeri ise sokaktan geçen kadınların eteklerinin altından bakan ve kadınlara laf atan bir işçiyi temsil ettiği. Her türlü  yüzünde bir gülümseme var. O yüzden hangi hikayeye inanmak istediğinizi size bırakıyorum 🙂

(Heykel, Old Town’da bulunuyor)

Devin Kalesi

Burayı ziyaret edebilmek için şehrin biraz dışına çıkmak gerekiyor.  Tuna ve Morava nehirlerinin birleştiği yerde mükemmel bir manzaraya sahiplik yaparak heybetli bir şekilde duruyor. Kale, ulusal anıt statüsünde ve sürekli olarak değişen sergileri içerisinde barındırıyor. Kalede gezmek tüm gününüzü alabilir. Bu yüzden yanınıza küçük atıştırmalıklar almak isteyebilirsiniz. Günübirlik gezilerde kaleye gitmek tavsiye edilmez 🙂

Ulaşmak için 9 numaralı tramvaya binerek Botanicka Zahrada durağında inip daha  sonra 29 numaralı otobüse binebilirsiniz. Strbska durağında indikten sonra 10-15 dklık bir yürümeden sonra kaleye ulaşabilirsiniz.

Napolyon Ordusunun Askeri

Bratislava’da birçok bronz heykel göreceksiniz. Bu heykellerin hepsinin ayrı ayrı hikayelerinin olması onlarla beraber hikayelerini özümsemek çok güzel bir duygu. Yurtdışı seyahatlerin ilkinde mevzu Bratislava dememin en önemli sebeplerinden biri de buydu. Yani yaşayan şehir olması.

Hubert isimli bir asker Slovak bir kıza aşık oluyor. Bu yüzden şehirde şarap üreterek hayatını sürdürmeye başlıyor. 🙂 Aşk sen nelere kadirsin…

Slovak Ulusal Tiyatro

Ulusal TyatroOpera, bale ve adı üstünde tiyatro gibi sanat performanslarının sergilendiği en eski profesyonel tiyatrosudur. Biz oradayken de hatırı sayılır bir kalabalık vardı. Fotoğraf için uzun bir süre beklemem gerekti.

Eğer mevzu Bratislava diyorsanız.  Aynı zamanda buradaki herhangi bir etkinliğe katılmak istiyorsanız, online bilet almanızı tavsiye ederim. Şayet biletsiz kalabilirsiniz.

Roland Çeşmesi

Hlavne Meydanı- Roland Çeşmesi
Hlavne Meydanı- Roland Çeşmesi

Macar kralının emriyle halkın su ihtiyacının karşılanması için inşa edilmiş.

Tabii ki biz Roma’dan sonra buraya da para attık :). Nerede çeşme orada dilek dileyen biz.

Sizin için küçük bir galeri :

Bizce sizin de mevzu Bratislava deme vaktiniz gelmiş olabilir. Çok kişinin gittiğini duymamış olabilirsiniz. Ancak gidip de memnun kalacağınızı söyleyebilirim 🙂

Deneyimlerinizi, yorumlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

2 Yorumlar

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir