Adalar gezimizin ilk durağı Burgazada ve gezilecek yerleri. Mevsim fark etmeksizin bir vapur yolcuğunda varabileceğiniz tarihi ve doğal güzelliklerine doyup, tabiri caizse tüm dertlerinizi karşı kıyıda bırakabileceğiniz bir mekanı gezdik. Bu gezintiyi kendimize saklamaktansa,  “Burgazada ve gezilecek yerleri” ile sizlerle paylaşmak istedim.

Korona sizi, bizi herkesi bezdirdi. Bu dönemde yüz yüze çalışmak zorunda olanlar ayrı, online çalışmak zorunda olanlar ayrı dertlerle boğuştu. İşte böyle anlarda kaçamak yapabileceğiniz, hem insan görüp hem de aranızdaki belirli mesafeyi koruyabileceğiniz bir ada rehberi hazırlamak istedim.

Ve ilk olarak da Burgazada ile başlamak istedim.

Buyrun… 😊

Nasıl gidelim?

Biz Anadolu yakasında ikamet ettiğimiz için, Bostancıya gidip oradan Adalar vapuruna bindik. Tabii ki Beşiktaş ya da Kadıköy’den de vapura binmeniz mümkün.

(“Canım biz İstanbulluyuz o kadar da değil” sesleri duyuyorum, ben öğretmenim her şeyi sıfırdan anlatırım 😊 <3 )

Nerelere gidelim?

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık’ın eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan eşyalarla bizleri buluşturan bir müze. Müzeden bahsetmişken, Sakıp Sabancı Müzesini gezdiğimiz yazımızı okumadan geçmeyin 🙂 Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerini çok sevdiğimden dolayı benim için kesinlikle uğranması gereken müzelerden biriydi.

Ziyaret saatleri ve Giriş

Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar günleri 10.30-16.45 saatleri arasında ziyarete açık.

Resmi tatillerde ise kapalıdır.

Covid tedbirleri kapsamında müzede en fazla 5 kişi bulunmasına izin veriliyor. Müze girişlerinde aşı kartı veya son 48 saat içinde alınmış PCR testi sonucunuzu soruluyor. Giriş ücretsiz.

Aya Yani Kilisesi

Aya Yani Kilisesi’nin bulunduğu yerde, Methodius adlı ünlü bir din adamı mahkum edilmiş. O dönemde Aya Yani Kilisesi’nin yerinde başka bir kilise varmış ve o kiliseyi ise İmparatoriçe Theodora yaptırmış. Hasar görünce tekrar inşa edilmiştir. Burgazada’nın mükemmel manzarası için buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Four Letter Word Cafe

Gitmek istediğim ancak yürüyüşe fazla zaman harcadığımız için gidemediğim içimde kalan kahveci. Bu durumu sizin de yaşamanızı istemem. Bu yüzden dolaşma rotasının başlarında bu kafeye yer vermek istedim. Araştırmalarıma göre burası kendi kahvelerini kavurup satan bir kahveci. Diğer şubesi Chicago’da olan üçüncü nesil bir kahveci. Gidin ve hemen yorumlarınızı aşağıya yazın 🙂

Harrison Cafe

Aslında bu kafeye oturuşumuz uzun bir sahil yürüyüşü sonunda oldu. Kapalı bir mekan değil, etrafı tamamen açık. Dolayısıyla bu tedirgin olduğumuz dönemde rahatlıkla oturabilirsiniz. Deniz ve İstanbul manzarasından dolayı sipariş verdiğiniz herhangi bir şey çok daha keyif verici oluyor.
Fiyatlar, İstanbul’daki herhangi bir kafedeki fiyatlara yakındı.

Deneyimlerinizi,  yorumlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir