Aylık akbillerinizi hazırlayın, bu hafta mevzu Kınalıada. Size Mevzu Burgazadada, tek tek adaları gezip mümkünse de konaklayıp size geniş bir gezi rehberi hazırlayacağımdan bahsetmiştim. Bahsetmediysem de şimdi bahsediyorum . O yüzden bu yazımda mevzu Kınalıada 😊

Yine işten erken denilebilecek bir saatte çıktık ama eve gitmek de istemedi canımız. Hava da hala biraz güzelken ve de içimiz kıpır kıpırken hemen Bostancıya geçip adalar vapurunun saatine baktık. Tam 6 dakika vardı. Bu bir işaretti 😊 O zaman “mevzu Kınalıada” diyerek vapura bindik 😊

Daha önceleri Kınalıada’ya gidip orada konaklama şansı da bulduğum için geniş bir rehber hazırlayabileceğimi düşünüyorum. Eğer bu hafta sonu canınız kamp çekiyorsa bir önceki Mevzu Kıyıköyde Kamp yazıma göz atmak isteyebilirsiniz. 

Öyleyse başlayalım…

Nasıl gittik?

Mevzu Burgazada  yazımda da belirttiğim gibi. Vapur ile Kabataş, Bostancı ya da Kadıköy’den rahat bir şekilde gidebilirsiniz. 

Ne zaman gidilir?

Görüş açımı mevzu Kınalıada yapınca bu soruyu ayrı olarak düşündüm ve şuna karar verdim: Her mevsim. Kışın ayrı güzel, sonbaharda ayrı, yaz mevsiminde yazlık havası verirken, ilkbaharda küçük yürüyüşlerin mekanı oluyor. O yüzden her mevsim, yapacağınız aktivitelere göre de gidebileceğiniz bir ada.

Nerede kalınır?

Açıkçası bu adada Büyükada ya da Heybeliada’daki gibi konaklamak için çok çeşit yok. Herkesin orada sezonluk kiraladığı ev/yazlıkları ya da sahip oldukları yerler var. Yine de şehir hatları vapur iskelesine yakın birkaç tane butik otel tarzı yerler mevcut.
Kınalıada yerlisinden olan birinin önerdiği “Kınalı Butik Otel” bunlardan birisi. Eğer daha ayrıntılı sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Seve seve sizin için daha ayrıntılı bilgiler edinebilirim.

Ne yapılır?

Tüm adayı yürüyebileceğiniz gibi, sahil kenarlarındaki yerlerde oturabilirsiniz. Eğer konaklıyorsanız akşam Teos tarafındaki sahil tarafında mangalınızı içkinizi masanızı kurup oturabilirsiniz de ya da hemen o kısımda küçük beyaz masalar atılmış açık hava kafesi tarzı bir yer var orda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Orası çok sakin gelirse Su Sporları kulübüne doğru yani denize arkanızı dönerseniz sağ tarafa doğru olan kısımlardaki restoranlarda da oturabilirsiniz. Hayır kardeşim ben oturmayacağım derseniz tüm adayı gezebilirsiniz. Yalnız bunun için iki uyarım olacak birincisi akşam gezmeyin ağaçlık bölge çok karanlık ışıklandırma yeterli değil ikincisi Su sporları  kulübünün olduğu caddeden başlamayın  yol kapalı, Teos’u geçecek şekilde yani deniz arkanızda sahilden sola doğru yürüyün, ağaçlık bölgelere girerek trekking yapın. Biraz tenhalaşınca 2-3 köpekle karşılaşabilirsiniz ürkmeyin bir şey yapmıyorlar ama ben yine de uyarımı yapmış olayım 😊 Mavi Marmara ile konaklamıyorsanız bile 7/24 vapur bulma olanağınız olduğu için geç saatlerde de dönebilme şansınız bulunuyor.

Kınalıada, halk plajı, yürüyüş yolu
Kınalıada Sahil Yürüyüş Yolu

Hristos Rum Manastırı

Maalesef geç saatlerde gittiğimiz için çektiğim fotoğraflar çok karanlıktı ve istediğim şekilde iç kısmını gezemedik. Vapurdan indiğiniz vakit 15-20 dakikalık bir yürüme ile buraya varabilir ve gezebilirsiniz. 

Kınalıada Halk Plajı

2018 Eylül ayında bu plaja gidip denizin temizliğine ve duruluğuna hayran kalmıştım. Marmara değil de bir Ege Deniziydi adeta. Son iki senedir görme şansım olmadı ama ada halkı denizin ve adanın temizliğine önem verdiği için çok değiştiğini sanmıyorum. (Tabii musilaj sorununu halledebildilerse 🙁 )

Kınalıada Halk Plajı

Ne/Nerede yenilir/içilir?

Proti Restaurant Cafe

Restoranın iç kısmında oturabileceğiniz gibi sahilde bulunan masalarında da oturabilirsiniz. Fiyatlar İstanbul’a selam gönderir durumda 🙂 Ama kalamarını gerçekten çok beğendik tavsiye ederim. Fiyat performans açısından kahvaltı için de uygun bir mekan.

Juju Cafe

Gitmeyi isteyip yine kapanış saatini ayarlayamadığımız mekanlardan biri. Ben gidemedim dostlar siz gidin. Gördüğüm kadarıyla mekanın tasarımı çok şık. Ama dediğim gibi açık saatine denk getiremedim 🙁 gidenler olursa şayet yorumlarını aşağıya bırakırlarsa çok sevinirim 🙂

Bahar Cafe

Kahvaltı için bir kere tercih ettiğimiz bir mekan oldu. Sebebi ise kahvaltının ortalama ancak  fiyatın ise ortalamanın çok üstünde olması.

İkiKapılı Cafe

Adada konseptini, çalışanların samimiyetini en beğendiğim mekanlardan birisi. Adından da anlaşılacağı gibi kafenin iki kapısı var 🙂 Kafenin dizaynı için kullanılan her objeyi ayrı ayrı incelemek isteyeceksiniz. Şayet sahil tarafından girdiyseniz arka taraftaki kapının olduğu bahçe kısmında oturmanızı tavsiye ederim.

Deneyimlerinizi,  yorumlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir