Bu haftaki gezide mevzu Sapanca. Neden mevzu Sapanca? Çünkü artık yaşadığımız yerden farklı yerlere minik minik açılmak istiyoruz. Ama içinde bulunduğumuz durumdan da hala korkuyoruz. Mottomuz yine bir önceki yazımız mevzu Kınalıada’daki gibi temiz hava alabileceğimiz, mümkün olduğu kadar yakın, cebimizi de yakmayacak ne yapabiliriz diye düşündük. Daha sonra hadi bakalım bu hafta mevzu Sapanca olsun dedik.

Hafta sonu için herkes yakın yerlere kaçamaklar yapma derdinde olduğu için gitmek istediğimiz her yer haftalar öncesinden rezerve edilmişti. Cuma günü gitmeyi planlıyorduk. Çarşamba günüydü ve hiçbir yer bulamamıştık. Vazgeçme eşiğindeyken, ilk aradığımız ancak yer olmayan evlerden birinden haber geldi. Oraya gidecek kişilerin rezervasyonlarını iptal ettirdiklerini söylediler. Biz de hemen rezerve ettik. Şans uzun zaman sonra bizden yanaydı. (Öyle miydi gerçekten? 🙂 ) Çok güzel, çok eğlenceli, tüm stresi sıfırlamalı günler geçirdik. 🙂 Küçük tatilimizin sonunda iyi ki de bu hafta sonu gezmek için mevzu Sapanca olsun demişiz diye düşündük 🙂

(Bu yazı geçen sene karantina günlerinde yazılmış olup, zaman kapsülü ile senesini doldurduktan sonra kapsülden çıkmış ve sitede yerini almış bulunmaktadır. 🙂 iyi okumalar. )

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nrhmy (@may_ene_)’in paylaştığı bir gönderi

Nerede kalalım?

Birçok alternatif içerisinden, bütçe, konum, uygunluk, rahatlık gibi birkaç faktör sayesinde eleyerek üç muhtemel yerde karar kıldık. En son, kalabalık gitmeye daha müsait (hem villa çok büyük hem de bütçe açısından 🙂 ) olan bir villada karar kıldık. Diğer alternatifleri öğrenmek isterseniz, aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilir ya da Instagram üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidelim?

Biz özel araç ile gittik. Özellikle alışverişin büyük kısmını İstanbul’daki büyük marketlerde yapmak istedik. Ama Sapanca’ya gidince bunun çok da gerekli olmadığını gördük.
İstanbul’dan direkt olarak demir yolları ile Sapanca istasyonuna gidebilir oradan kalacağınız bölgeye mesafenize ve ağırlığınıza göre taksi ya da yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Maalesef tren yolunu tercih edecekseniz direkt olarak sadece İstanbul’dan gidiş var.
Ayrıca günübirlik geziler için tren yolunu kullanmanızı tavsiye ederim. İstasyon yürüyüş yoluna çok yakın.  Aynı zamanda tren seyahatinin zevki otobüs/araba seyahatinden daha güzel.

Ne yapalım?

Mevzu Sapanca dedik o zaman ilk hedefimiz tabii ki Sapanca Gölü. Göl etrafında yürüyüş, gezi anınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Biz hafta sonu için gitmiştik ve İstanbul’da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması vardı. Ne kadar araştırsak da Sapanca için kısıtlama olup olmadığına dair bir haber bulamadık.  Dışarıda biraz insan da görünce bir cesaret göle doğru gezintiye çıktık.

Gölde gezinti yaparken bizden başka belki 4 ya da 5 kişi vardı. Bu durum bizi tedirgin etse de göle kadar ilerlemiştik. Birkaç fotoğraf çektikten sonra dönerken polislerin de karşıdan geldiğini gördük 🙂 Mesleklerimizden dolayı hepimizin dışarı çıkma izni olsa da bir tedirgin olmadık değil. Sapanca’da da sokağa çıkma yasağı olduğunu memurlardan öğrendik. Biz de istenilen belgelerimizi gösterdik durumu açıkladık. Bir sıkıntı olmadan geri dönüş yolumuzda yürüyüşümüzü devam ettirdik ve güzel fotoğraflarla anılarımızı kaydettik.

Daha sonraki günlerde ise tam tersi istikamete, dağa doğru yürüyüş yapmak istedik. Dere tepe düz gittik tepelere çıktık. Yaban domuzları izlerinden, inek izlerine ve tam olarak ne olduğunu anlayamadığımız başka büyük bir canlının pençe izine rastladık 🙂 Bu da bize şunu hatırlattı:

  1. Burası hava karanlıkken gezilmez.
  2. Bilmediğiniz yerlere tek başına gidilmez. 🙂

Bu kuralları mevzu Sapanca yazısını yazarken belirlemem de yaşamımıza ne kadar önem verdiğimi gösteriyor 🙂

Artık sokağa çıkma kısıtlaması olmadığı için göl etrafındaki yürüyüş parkurunda yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Kırkpınar’da bulunan mekanlarda kahvaltı yapabilir, mangal mekanlarında mangal yapabilirsiniz.

Evde kalmayı planlıyorsanız. Gideceğiniz evdeki mutfak eşyalarını, tuvalet kağıdı, şampuan gibi ihtiyaçlarınızı sorarak hareket etmeniz daha akıllıca olacaktır. Ancak daha öncede söylediğim gibi eğer merkezden çok uzakta değilseniz birçok büyük/küçük market bulma şansınız var.

Deneyimlerinizi, yorumlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir